5

Z okazji Orszaku Trzech Króli nasza biblioteka zorganizowała dwa konkursy: plastyczny
pt. „Oblicze Dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie” oraz poetycki na napisanie kolejnej zwrotki do pastorałki „Oj Maluśki, Maluśki”. W niedzielę, 6 stycznia 2019 r., na tucholskim rynku w czasie trwania Orszaku Trzech Króli wodzirej Marcel Matecki ogłosił wyniki konkursów i wręczył dyplomy laureatom. Natomiast w poniedziałek, 7 stycznia 2019 r., w wypożyczalni dla dorosłych odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej pt. „Oblicze Dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie” oraz wręczenie nagród.

Na konkurs plastyczny nadesłano łącznie 152 prace w czterech kategoriach wiekowych:

1. przedszkolacy - 33 prace,
  2. uczniowie klas I-III szkół podstawowych - 65 prac,
  3. uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum - 50 prac,
  4. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli - 4 prace

z czego 2 prace zdyskwalifikowano ze względu na niewłaściwy format, a 4 prace zakwalifikowano spoza Gminy Tuchola.

Celem konkursu było:

• rozwijanie wyobraźni i prezentacja pasji plastycznych dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • kształtowanie aktywnej i twórczej postawy dzieci, młodzieży i dorosłych wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia,
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jury przy ocenie brało pod uwagę aspekt teologiczny, samodzielność wykonania, zgodność z tematem, estetykę wykonania - według kategorii wiekowej.

Jury w składzie:

1. Agnieszka Joppek - pracownik kulturalno-artystyczny Tucholskiego Ośrodka Kultury - przewodnicząca jury
  2. Justyna Drewek - bibliotekarz - członek jury
  3. Marcin Woelke - ks. Wikary z Parafii p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi - członek jury

po zapoznaniu się z pracami plastycznymi postanowiło nagrodzić:

Przedszkolacy:

I miejsce - Tomasz Michalski - Przedszkole nr 1 w Tucholi

II miejsce - Aleksandra Szamocka - Szkoła Podstawowa Legbąd

III miejsce Marek Zabłocki - Koło plastyczne przy Tucholskim Ośrodku Kultury

III miejsce - Adam Marciocha - Przedszkole nr 1 w Tucholi

Uczniowie klas I - III szkół podstawowych:

I miejsce - Wiktor Urowski - Koło plastyczne przy Tucholskim Ośrodku Kultury

II miejsce - Pola Nowak - Koło plastyczne przy Tucholskim Ośrodku Kultury

II miejsce - Oliwia Górecka - Szkoła Podstawowa w Stobnie

III miejsce - Marta Kania - Szkoła Podstawowa w Kiełpinie

III miejsce - Mateusz Szreiber - Szkoła Podstawowa nr 2 w Tucholi

Uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum:

I miejsce - Tomasz Talaśka - Szkoła Podstawowa w Kiełpinie

II miejsce - Krystian Piotrowski - Szkoła Podstawowa w Pruszczu

III miejsce - Dominika Baturo - Koło plastyczne przy Tucholskim Ośrodku Kultury

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli:

I miejsce - Angelika Wolska - Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych

II miejsce - Justyna Wojciechowska - dorośli

III miejsce - Piotr Szewczyk - Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych

Na konkurs poetycki nadesłano łącznie 19 tekstów literackich w dwóch kategoriach wiekowych:

1. uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum - 4 prace,
  2. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli - 15 prac

Celem konkursu było:

• rozwijanie pasji poetyckich i literackich wśród dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • pielęgnowanie tradycji tworzenia i śpiewania kolęd w okresie Świąt Bożego Narodzenia,
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień literackich dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jury przy ocenie brało pod uwagę aspekt teologiczny, poetyckość frazy, muzyczność i melodykę utworu.

Jury w składzie:

1. Kazimierz Rink - poeta, członek Związku Literatów Polskich - przewodniczący jury
  2. Piotr Talkowski - muzyk - członek jury

po zapoznaniu się z tekstami literackimi postanowiło nagrodzić:

Uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum:

I miejsce - Tomasz Talaśka - Szkoła Podstawowa w Kiełpinie

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli:

I miejsce - Martyna Wiese

I miejsce - Klaudia Wieczorek