W sobotnie przedpołudnie 8 września 2018 r. w naszej bibliotece po raz kolejny spotkaliśmy się, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu – akcji zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta RP. Ponieważ tegoroczna odsłona odbywała się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent RP zaproponował, aby wspólnie czytać oprócz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, teksty z „Antologii Niepodległości”. Stefan Żeromski pozostawił po sobie spory dorobek literacki. Do najbardziej znanych jego utworów należą takie opowiadania, jak: „Siałczka”, „Doktor Piotr”, „Rozdziobią nas kruki, wrony...”, a także powieści: „Syzyfowe prace”, „Ludzie bezdomni”, „Popioły”, „Dzieje grzechu”, „Wierna rzeka”, „Przedwiośnie”. Żeromski pisał również dramaty, z których najbardziej znane są „Sułkowski” i „Uciekła mi przepióreczka”. Wiele z tych dzieł doczekało sie adaptacji filmowych. Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.

Rozpoczynając Narodowe Czytanie dyrektor Hanna Szramka powitała wszystkich, którzy sobotnie przedpołudnie postanowili spędzić w bibliotece i wspólnie czytać i słuchać „Przedwiośnia”. Serdeczne podziękowania Hanna Szramka skierowała do pana Wacława Kropińskiego – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Hydrauliki Siłowej HYDROTOR S.A. oraz pana Mariusza Lewickiego – Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Hydrauliki Siłowej HYDROTOR S.A. za życzliwość okazaną naszej bibliotece i bezinteresowne wsparcie tegorocznej akcji, dzięki czemu wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji otrzymali egzemplarz „Przedwiośnia” z pamiątkową pieczęcią. O dobry nastrój wszystkich uczestników zadbała firma "Łuczniczka" fundując wyborne czekoladki.

1 2 3 4 5 6 7 8

Zanim rozpoczęliśmy czytać ponadczasową powieść, wysłuchaliśmy wierszy w interpretacji uczniów tucholskich szkół: Pauliny Kozłowskiej („Pieśń o domu” Marii Konopnickiej) oraz Mateusza Drelicha („Moja piosnka (II)”Cypriana Kamila Norwida). Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Tygodnik Tucholski” oraz portal internetowy tucholanin.pl. Po utworach z „Antologii Niepodległości” Dariusz Krygowski zaśpiewał piosenki z tekstami Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” kolejno czytali: Wacław Kropiński, Antoni Sienkiewicz, Mariusz Lewicki, Kazimierz Rink, Edmund Gabrych, ks. Ireneusz Kalf, Halina Janowska-Giłka, Tadeusz Kowalski, Justyna Gackowska, Piotr Mówiński, Elżbieta Rawicka-Hryniewska, Małgorzata Oller, Kinga Czapiewska, Andrzej Kobiak, Mariola Gaca, Wiesław Wruck, Paweł Cieślewicz, Hanna Klinger, Krzysztof Bodziński, Renata Bodzińska, Urszula Piotrowska, ks. Wiesław Herold, Ewa Kłosowska, Wiesław Gapa, Donata Świerczyńska, Andrzej Drelich, Justyna Drewek, Piotr Paterski, Kamila Dzierzyk, Hanna Kaźmierczak-Wruck, Celina Kiedrowicz, Jerzy Kowalik, Katarzyna Arabasz i Paweł Redlarski.

9 10a 11 12 13 14 15a 16 17 18 19 20 21