We wtorkowe popołudnie 15 maja 2018 r. na zakończenie XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pn. „(DO)Wolność czytania” odbył się wernisaż malarstwa Teresy Ziółtkowskiej pt. „Błękitny pomarańcz”. Dyrektor biblioteki Hanna Szramka powitała przybyłych gości i rozpoczęła spotkanie od podziękowania Andrzejowi Mieczkowskiemu za wieloletnie i bezinteresowne prowadzenie Kroniki Miasta Tucholi.

1 2 3a 4b4a 6

Bohaterka wernisażu Teresa Ziółtkowska urodziła się w Chojnicach w 1948 roku. Mieszka i maluje w Nieżywięciu. Z zawodu jest pedagogiem, a z zamiłowania animatorem kultury. Jest też twórcą „Kwietniowych Spotkań z Poezją" w „Klubie pod Budą" przy LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach. Maluje i rysuje techniką suchych pasteli, akwarelą, akrylem, zajmuje się również ceramiką ozdobną w glinie. Od 2013 roku jest słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Należy do Grupy Plastycznej UTW, prowadzonej przez artystę malarza Zenona Korytowskiego.  Jak sama mówi: Pięć lat temu, przez przypadek, wróciłam do mojej pasji malowania. Aczkolwiek, pasja ma nie jest przypadkiem, bo jak mawiają w muzyce klasycznej „w duszy mi muzyka gra”. Z kolei przypadki chodzą po ludziach, a ten szczęśliwy to moje zetknięcie się z malarzem Zenonem Korytowskim - kolorystą.

Właśnie Zenonowi Korytowskiemu, dzięki któremu rozwinęła swój talent malarski zadedykowała wystawę „Błękitny pomarańcz” dziękując w ten sposób  artyście, który twórczo dzieli się swym czasem, wiedzą i wrażliwością w tym całym zgiełku świata inspirując do patrzenia, myślenia oraz działania.

7 810 11 12 13

Uwielbiam pracować suchymi pastelami. Pozwalają pozbyć się dosłowności przedmiotu, uchwycić zmysłową grę światła, zbudować tajemnicę cienia, wydobyć drżenie powietrza. Nasycone pigmentem pastele umożliwiają niezwykłe przenikanie się kolorów. [...] Intryguje mnie kolor pomarańczowy, światło z pomarańczowego spektrum, jego ton, atmosfera ciepła.

14 15 16 17 18 1920 21

Obecna ekspozycja jest pierwszą indywidualną wystawą Teresy Ziółtkowskiej. Wernisaż był również okazją do wysłuchania „malarskich” utworów poetyckich Małgorzaty Grajewskiej z tomiku Podpalam żyrafę w interpretacji Kazimierza Rinka. Goście gratulowali malarce i życzyli kolejnych sukcesów artystycznych.