W pierwszym tygodniu ferii w dniach 12-15 lutego 2018 r. odbyły się w naszej bibliotece zajęcia dla dzieci. Tematem przewodnim były podróże „Palcem po mapie” po kontynentach: europejskim, afrykańskim i azjatyckim.
Zaproszenie do naszej biblioteki przyjął pan Stanisław Matuszelański, który przekazał cenne informacje dotyczące podróżowania oraz opowiedział o swoich wyprawach. Uczestnicy dowiedzieli się co należy zrobić aby odpowiednio przygotować się do podróży, co ze sobą zabrać, jak zachować sie na lotnisku, jak przejść odprawę przed wylotem itp. Przyszli turyści zadawali dużo pytań dotyczących technicznych spraw związanych z podróżą: jak zarezerwować bilet, jak wybrać odpowiednie miejsce w samolocie oraz jak się w nim zachować.
Wyspy Europy to kolejny temat poruszany na spotkaniach przez pana Stanisława. Palcem po mapie - uczestnicy zwiedzili: Majorkę, Maderę, Cypr, Sycylię. Dowiedzieli się co ciekawego można zobaczyć na poszczególnych wyspach oraz jakie tam panują warunki turystyczno-przyrodnicze.

1 2 3 4 57

Kolejnym kontynentem, na który wybrali sie uczestnicy ferii to Azja. Kraj, który zafascynował naszych gości to Japonia. Dzieci zapoznały się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, poznały sztukę origami oraz teatr papierowy kamishibai*. Pod okiem pani Alicji Jaruszewskiej dzieci wykonały papierowe pudełka oraz koszyki i figurki piesków. Rok 2018 w horoskopie chińskim to Rok Psa. Odbyła sie również premiera teatru kamishibai w naszej bibliotece. Uczestnicy poznali tradycje przedstawień oraz mieli okazję współuczestniczyć i tworzyć teatr. Zaprezentowali przedstawienia o psie pt. „Szukając Marudka”.

8 9 10 11 12 13

Ostatnim kontynentem, który odwiedzili uczestnicy naszych ferii to Afryka, a dokładnie Egipt. Kraj, w którym w starożytności czczono koty i otaczano je szczególnymi względami. Na całym świecie 17 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota i z tej okazji porozmawialiśmy o rasach kotów oraz zwyczajach tych zwierząt. Miłośnicy literatury dziecięcej wskazali bezbłędnie kocich bohaterów literackich takich jak: „Filemona i Bonifacegpo”, „Filonka bez ogonka”, „Garfielda”, „Tomigo i Jerry”, „Krzywołapa”, „Kota w butach”. Zaprezentowano teatr kamishibai i przedstawienie o „Kotce Milusi”. Bywalcy ferii w pracy plastycznej „Podróż moich marzeń” oraz ustnej opowieści zaprezentowali wybrany przez siebie kraj godny odwiedzenia.
Zwieńczeniem tegorocznych ferii były zajęcia na kręgielni oraz pyszna pizza. Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe świadectwa uczestnictwa w feriach oraz zaproszono do jak najczęstszych odwiedzin w naszej bibliotece.

14 15 16 17 18 19

*Kamishibai – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai)