W poniedziałek 20 lutego 2017 r. nasza biblioteka przeprowadziła X Konkurs Ortograficzny „O Pióro Burmistrza”. Na konkurs zgłoszono 31 uczestników klas od IV do VI szkół podstawowych Gminy Tuchola. Dyktando pisało 30 osób. Prace uczniów oceniało jury w składzie: Hanna Szramka – autorka dyktanda, przewodnicząca jury, Małgorzata Borkowska – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi, Grażyna Grzona – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie, Mariola Marcinek – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Meggera w Stobnie, Beata Tajl – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. ppłk. Józefa Wryczy w Tucholi, Jarosław Kania – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi. Dyktando uczniom czytał Jarosław Kania.

1 2 3

We wtorek 21 lutego 2017 r. Tadeusz Kowalski - Burmistrz Tucholi wręczył nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom konkursu.

I nagrodę i Pióro Burmistrza
otrzymała
Amelia Pobóg-Lenartowicz
Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi

II miejsce – Wawrzyniec Chylewski – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi

III miejsce – Zofia Chrobot – Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi

wyróżnienie – Szymon Okonek – Szkoła Podstawowa w Raciążu

4 5 6 7 89

Jury stwierdza, że uczestnikom konkursu najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazów: Nowy Jork, Powązki, katakumby, spikerka, starodruki, Fundacja Kościuszkowska, Gombrowicz, Hłasko, pierwsza dama Polonii nowojorskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej i inne.

Komisja zachęca młodzież do rozwijania swoich umiejętności poprawnego pisania przez ćwiczenie reguł ortograficznych oraz częsty kontakt ze słowem pisanym.