W pierwszym tygodniu Ferii z pasjami, tj. w dniach 30 stycznia do 3 lutego 2017 r. gościliśmy w naszej bibliotece ludzi "pozytywnie zakręconych", którzy oprócz wykonywanego zawodu mają swoje zainteresowania, hobby czy pasję, którą podzielili się z naszymi uczestnikami tzw. zimowiska.

W poniedziałek gościliśmy pana Stanisława Matuszelańskiego, który zabrał nas w podróż do Japonii. Uczniowie szkół podstawowych obejrzeli ciekawe slajdy z wyprawy pana Stanisława dotyczące architektury, kultury, sztuki współczesnej i kulinarnej. Posmakowali prawdziwego japońskiego chrzanu - wasabi, pisali po japońsku swoje imiona, uczyli się jeść pałeczkami, czy też ubierali się w prawdziwe kimona. Była oczywiście sesja zdjęciowa.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 16

We wtorek spędzaliśmy czas z panią Marią Ollick, prezesem Borowiackiego Towarzystwa Kultury, Honorowym Obywatelem Gminy Tuchola. Pani Maria przedstawiła uczestnikom ferii zabawy swojego dzieciństwa. Graliśmy m.in. w głuchy telefon, w państwa i miasta, w pchełki, w krążący talarek, w tworzenie bajki. Dzieci stworzyły kocią orkiestrę i grały na grzebieniach, marakasach, trąbce, trójkącie czy tamburynie. Nie zabrakło zabaw ruchowych, m.in. przenoszenia orzechów z jednego talerza na drugi, ciepło - zimno, co się zmieniło, przechodzenia tip topami.

17 18 19 20 21 23 24 25

Następnego dnia pan Marcin Drewek poprowadził warsztaty nt. tworzenia gier planszowych. Omówił z uczestnikami podział na gry amerykańskie i europejskie. Wyjaśnił elementy gier planszowych, ich wykorzystanie oraz stworzył z dziećmi grę fabularną. Każda osoba stworzyła swojego bohatera i wroga. Pan Marcin opowiadał o grach, ich historii powstania na podstawie: monopoly i eurobissnes oraz węży i drabin. Pokazywał nowożytne gry planszowe, takie jak: munchkin, kragmorta, veto, war machine.

26 27 27 28 29 30 34 

W czwartek pan Stanisław Matuszelański wprowadził uczestników ferii w świat podróży małych i dużych, tzn. udaliśmy się do Włoch, Grecji, Portugalii, Węgier, Egiptu, Szwajcarii, Wysp Kanaryjskich, Meksyku i Ziemi Świętej. Oczywiście jak mówi przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie" podróż po Polsce również byya. Pokazywane były slajdy z mało znanych miejsc, m.in. skoki na bandżi, park dinozaurów, ciekawe i mało znane miejsca w Borach Tucholskich, warsztat samochodowy przy drodze w Meksyku, egzotyczne drzewa i rośliny, Kanał Koryncki, zabytki, Etna, Festiwali Kwiatów na Maderze i inne. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami. Dzieci układały puzzle z widokówek i pocztówek, grały w Marynarza, odgadywały pokazywane miejsca na fotografiach. Członkowie Ferii z pasjami mogli zobaczyć kolekcję monet angielskich, waluty Węgier, Egiptu, Palestyny, wizę turecką czy bilety lotnicze.

35 36 37 38 39 40 

Ostatniego dnia gościliśmy pana Michała Fologę, który jest autorem książki o naszym patronie - Aleksandrze Jancie-Połczyńskim "Życie na świat otwarte". Mówił on jak powstała książka, opowiadał o etapach wydawania książki, tj. zbierania materiałów, samego pisania, korekty, konsultacji historycznych, wyborze fotografii, druku i oczywiście promocji. Podzielił się z zebranymi wspomnieniami członków rodziny Jantów-Połczyńskich o Aleksandrze. Zdradził również jakie zwierzęta lubił patron tucholskiej biblioteki. Kilkakrotnie odwiedził w Nowym Jorku żonę Aleksandra - Walentynę, która 1 lutego skończyła 104 lata. Pan Michał poprosił dzieci, aby pokolorowały dworek w Małej Komorzy i przekazały swoje prace pani Wali za jego pośrednictwem. Wszyscy uczestnicy z entuzjazmem zgodzili sie z pomysłem bohatera spotkania. niektórzy napisali również życzenia dla jubilatki.

41 42 43 44 45 47 46 48 49 50 

Na zakończenie uczestnicy Ferii z pasjami otrzymali pamiątkowe dyplomy, folder o patronie biblioteki i słodki upominek. Były oczywiście pamiątkowe zdjęcia.

Celem Ferii z pasjami było pokazanie młodemu pokoleniu, że są ludzie, którzy pomimo przeciwności losu dążą do spełniania swoich marzeń, zamierzeń. Nie poddają się i realizują swoje pasje oraz potrafią się nimi podzielić z innymi. Młody człowiek po zakończeniu spotkań miał uwierzyć we własne siły i realizować swoje zainteresowania bez względu na trudności spotykane na swej drodze życia.