We wtorek 13 grudnia 2016 r. odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy - dokumentu „Opowieść o malarstwie i rzeźbie”. Spotkanie poświecono Zofii i Teofilowi Kuźmowiczom, artystom związanym z regionem.
Ekspozycja została zorganizowana przez Borowiackie Towarzystwo Kultury we współpracy z naszą biblioteką w ramach projektu „Fragmenty większej całości” dofinansowanego ze środków gminy Tuchola.

1 2 3

Gości powitała dyrektor biblioteki Hanna Szramka przedstawiając p. Marię Ollick, jako osobę mającą niezwykły dar ocalania od zapomnienia ludzi zasłużonych dla naszego regionu i inicjatorkę dzisiejszej wystawy. Maria Ollick w prezentacji multimedialnej przedstawiła dorobek artystyczny małżeństwa Zofii i Teofila Kuźmowiczów, artystów w szczególności związanych z regionem - Rudzki Młyn, Tuchola, Chojnice, uczniów prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuźmowiczowie byli projektantami i wykonawcami wielu form i odlewów Orła Białego, Gryfa Pomorskiego, Macierzy Polskiej (m.in. Pomnik - Mauzoleum ku Czci Pomordowanych Polaków w Rudzkim Moście) oraz renowacji licznych obiektów sakralnych na terenie Pomorza, Mazowsza i Podlasia. Zajmowali się malarstwem sztalugowym (olej, tempera), pejzażem, portretem, malarstwem ściennym (polichromia), mozaiką, rzeźbą i konserwacją zabytków.
W wydarzeniu licznie uczestniczyli mieszkańcy Tucholi oraz rodzina - synowa Anna Pęziak-Kuźmowicz, siostrzenice: Maria Ziółkowska i Zofia Wojtasik.

4 5 6 7 8 9

Spotkanie uświetnił muzycznie Tomasz Kotowski wykonując utwory z filmów „Polskie drogi”, „Dom” oraz „Jan Serce”.
Wystawa, na której można oglądać obrazy Zofii Iwickiej-Kuźmowicz oraz Teofila Kuźmowicza, a także pamiątkowe zdjęcia, listy, dokumenty, w tym dokumenty, korespondencję sporządzone ręką Teofila Kuźmowicza będzie czynna do połowy stycznia 2017 roku.