1W piątek 19 czerwca 2015 r. w samo południe odbyła się niecodzienna uroczystość nadania imienia Aleksandra Janty-Połczyńskiego Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się, m.in. Andrzej Kobiak – senator RP – fundator tablicy upamiętniającej sylwetkę naszego patrona, Tadeusz Kowalski – Burmistrz Tucholi, Paweł Cieślewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi, Małgorzata Oller – Przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego, Waldemar Kierzkowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Krzysztof Bodziński – Komendant Powiatowy Policji, ks. Ireneusz Kalf – proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi, Ewa Stelmachowska i Danuta Kaczmarek – dyrektorki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dra Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Elżbieta Rawicka-Hryniewska – notariusz – fundatorka portretu Aleksandra Janty-Połczyńskiego, który namalowała Małgorzata Obuchowska, dyrektorzy jednostek gminnych oraz dyrektorzy tucholskich szkół, a także wybitni znawcy i propagatorzy historii rodu Janta-Połczyńskich: prof. Włodzimierz Jastrzębski, Zdzisław Wegner i Michał Folega – autor książki o naszym patronie pt. „Życie na świat otwarte – Aleksander Janta Połczyński”.

238

Następnie zostały odczytane fragmenty listów od członków rodziny Aleksandra Janty, którzy zapewniali o swoim wzruszeniu i radości z powodu wybrania przez tucholską bibliotekę na patrona ich ukochanego wuja.

456

W dalszym ciągu uroczystości został odczytany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tucholi – Pawła Cieślewicza – akt nadania bibliotece imienia Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Odsłonięcia tablicy upamiętniającej sylwetkę naszego patrona dokonali Andrzej Kobiak, Tadeusz Kowalski i Hanna Szramka, a poświęcił ją ks. proboszcz Ireneusz Kalf.

7910111213

W drugiej części spotkania wysłuchano bardzo ciekawej prelekcji Michała Folegi nt. życia i twórczości Aleksandra Janty oraz pięknej i wzruszającej interpretacji utworów patrona biblioteki w wykonaniu Kazimierza Rinka i Dariusza Krygowskiego. Wszyscy obecni mogli również obejrzeć niezwykle cenne pamiątki po Aleksandrze Janta-Połczyńskim – pochodzące z prywatnych zbiorów Michała Folegi, ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy oraz naszej biblioteki.

141516171819202122232425

Na zakończenie Hanna Szramka podziękowała pani Elżbiecie Rawickiej-Hryniewskiej za ufundowanie pięknego portretu naszego patrona oraz folderów przybliżających sylwetkę i twórczość poety, a także Andrzejowi Kobiakowi za ufundowanie pamiątkowej tablicy.

Od tej chwili nasza biblioteka ma swojego patrona, a jej pełna nazwa brzmi:

Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego.

262727282930303132333435