1Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi - Filia dla Dzieci i Młodzieży pn. „KRAINA PANA CZYTALSKIEGO” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowała spotkanie autorskie z Małgorzatą Strzałkowską.

Pisarka przyjechała do Tucholi  z Warszawy, gdzie mieszka. Z wykształcenia jest bibliotekarzem, obecnie pisze książki dla dzieci – ma na swoim koncie aż 140 tytułów (część z nich także zilustrowała).

W 2012 r. autorka znalazła się wśród laureatów Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii literatura dla dzieci za książkę autorską „Leśne głupki i coś”.

Jest autorką książek: „Hocki-klocki dla każdego – i małego i dużego”, „Leśne głupki”, „Zbzikowane wierszyki łamiące języki”, „Rady nie od parady”, „Wiersz, że aż strach !”, „Gimnastyka dla języka” itd.

Małgorzata Strzałkowska opowiedziała dzieciom w sposób bardzo przystępny o etapach powstania książki, (o ilustracjach zawartych na stronach - jak projektować rysunki oraz jak umieszczać tekst, aby to wszystko wyglądało ciekawie i estetycznie). Najmłodsi poznali budowę książki: co to jest wykleja, grzbiet książki, trzon itp.

Pisarka przedstawiła kilka swoich wierszy, czytelnicy mieli okazję zadawać autorce mnóstwo pytań, na które w sposób ciekawy odpowiadała.

Pytania, które pojawiały się najczęściej:

- Skąd czerpie Pani pomysły do swoich książek ?

- Jaki chciała Pani zawód wykonywać ?

- Kiedy Pani zaczęła pisać ?

- Jaką swoją książkę lubi Pani najbardziej?

- O jakiej porze najlepiej Pani pisze ?

Uwieńczeniem spotkania były podziękowania złożone pisarce przez bibliotekarkę i wręczenie albumu „Tuchola” oraz dzieci z tucholskich szkół podstawowych. Małgorzata Strzałkowska stwierdziła, że okolice Borów Tucholskich są bardzo urokliwe i nie wykluczone, że chętnie do nas powróci.

autograf