1

Kazimierz Rink promocję swojego nowego tomu po raz kolejny powierzył Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uroczystość prezentująca wiersze autora odbyła się w piątek 22 lutego2013 r.

Hejnałem Tucholi – muzycznym symbolem naszego miasta powitał wszystkich Piotr Grzywacz. Wiersze z nowego tomu uczestnicy mogli usłyszeć w interpretacji prowadzącego spotkanie Michała Bruckiego – poety ze Starogardu Gdańskiego, jak i samego autora. Rozmowa dwóch poetów toczyła się wokół tematyki nowego tomu jak i wcześniejszych utworów. Autor wyjaśnił tytuł swojego wiersza i tomiku "Chłopiec jeziorny" – to nawiązanie w formie polemiki do ulubionej poezji Grochowiaka i jego wiersza o tym samym tytule. Opowiadał też o swoich artystycznych fascynacjach i w jakim stopniu Tuchola stała się poetycką inspiracją jego wierszy. Autor wspominał dzieciństwo, pierwsze swoje kontakty z poezją, recytacją, teatrem. Opowiedział o swoich wrażeniach wywołanych twórczością Poświatowskiej, Herberta, Norwida, Miłosza, Stachury, Grochowiaka. Dialog pomiędzy prowadzącym a autorem przeplatany był piosenkami w wykonaniu Natalii Mathi i recytacjami Zuzanny Bogusławskiej.

Scenografię stanowiły 2 obrazy nawiązujące do twórczości poety: Zenona Korytowskiego Rozmowy o wschodzie słońca nawiązujący do tomu wierszy Kazimierza Rinka wydanego w 2008 r., o tym samym tytule, drugi o tematyce ściśle związanej z tytułem promowanego tomu Chłopiec jeziorny, to kopia obrazu Podkowińskiego pędzla Albina Rożeja.

Na spotkanie z autorem licznie przybyli sympatycy jego poezji . Swoją obecnością spotkanie zaszczycił Tadeusz Kowalski burmistrz Tucholi, Tadeusz Zaborowski – radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Kazimierz Rink - poeta, krytyk literacki, filmowy, dziennikarz, animator kultury, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Członek Związku Literatów Polskich. Wcześniej zawodowo związany z instytucjami kultury, redakcją Wieści Borowiackich, radiem Weekend. Realizował ambitne przedsięwzięcia kulturalne m.in. Czwartki Literackie, Dyskusyjny Klub Filmowy, Chojnicka Noc Poetów i wielu innych. Dorobek literacki zawarł w tomach: To znowu ja – 1987, Nasze małe wieczności – 1992, Wiersze – 1995, Od świtu do nocy - 2003, Rozmowy o wschodzie słońca – 2008, Chłopiec jeziorny – 2013 w wielu pismach literackich i almanachach. Dyrektor MBP powierzyła Kazimierzowi Rinkowi funkcję redaktora naczelnego almanachu Poeci Borów Tucholskich pt. Komu poezję, a komu ciszę wydanego w 2012 r.

2356

Więcej zdjęć w zakładce Galeria