tokis1Dnia 17 września 2012 r. została otwarta wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku Delegatura w Bydgoszczy, pt. „«Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały…» Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”.2Na spotkaniu obecni byli kombatanci oraz młodzież z tucholskich szkół wraz z opiekunami. Wystawę wykładem wprowadzającym otworzyła, jej autorka - dr Alicja Paczoska-Hauke, a następnie oprowadziła po niej przybliżając historię poszczególnych oddziałów prezentowanych na wystawie.

134567

Na planszach wystawowych zarysowano krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego – „Żołnierzy Wyklętych”, działających w latach 1945–1954 w regionie kujawsko-pomorskim. Prezentowane są zdjęcia i dokumenty dotąd niepublikowane, na których można zobaczyć m.in. Jana Kuchczyńskiego dowódcę grupy dywersyjnej działającej na terenie powiatów chojnickiego, bytowskiego i kartuskiego, dzieje Żandarmerii Polowej I Armii Wojska Polskiego działającej w powiecie sępoleńskim i osoby z nią związane oraz 5. Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” działającej w Borach Tucholskich, czy oddziału zbrojnego Władysława Chelińskiego „Hardego”, „Małego”, w której działał Stanisław Kopiszka „Błyskawica” ze Stobna. Wystawę można oglądać do końca września br. w godzinach otwarcia biblioteki.

tokis3tokis2